Wordpress

Kurs WordPressa, część 1 – Przygotowania i instalacja

A więc chcesz założyć swojego pierwszego bloga – bardzo dobra decyzja! Jesteś kreatywny, chcesz wyrazić siebie i zainteresować swoją pasją innych ludzi. Skoro tu jesteś, zapewne usłyszałeś już, czym jest WordPress. W skrócie – jest to znakomity system zarządzania treścią (CMS), a przede wszystkim blogiem, który daje nam możliwość stworzenia bloga czy strony bez jakiejkolwiek wiedzy na temat kodowania. Choć ta się przydaje i możecie ją zdobywać z DlaWebmastera.pl, w tym kursie skupimy się na tym, jak wdrożyć swój pierwszy pomysł w życie i wystartować z własnym blogiem. Zapraszamy!

1. Rejestracja domeny

Jako że tworzymy blog z prawdziwego zdarzenia i chcemy mieć coś w pełni swojego, najpierw rejestrujemy własną domenę. Domena jest nazwą, którą użytkownik wpisze w wyszukiwarce, aby dostać się na naszą stronę. Najrozsądniejsze będzie zarejestrowanie domeny z rozszerzeniem .pl, aczkolwiek tutaj mamy absolutną dowolność.

Zapytacie zapewne, gdzie zakupić domenę internetową. Najlepiej zrobić to u zaufanego rejestratora, który działa na rynku już dłużej. Załóżmy jednak, że zarejestrujemy ją za pośrednictwem firmy OVH – mojego wyboru. Będzie nas to kosztować 9,95. Dyszka za domenę? Oczywista sprawa. Sam proces rejestracji domeny jest prosty – wystarczy wejść na stronę rejestratora, wpisać pożądany adres i – jeżeli jest wolny – po prostu go kupić. Przypomina to „normalne zakupy” – domenę opłacamy i jest ona już na naszym koncie. Zostawiamy ją na razie w takim stanie, ale wrócimy do niej niedługo.

2. Zakup serwera

Serwer jest konieczny do umieszczenia naszej strony w Internecie. Minęły czasy, kiedy jego zakup wiązał się z ogromnym wydatkiem – w tym momencie wystarczy nam kilka dyszek, aby dostać to, czego potrzebujemy. Na start wystarczy na przykład podstawowy pakiet za 50 zł w linuxpl.com, bądź też jego alternatywie (nad wyborem serwera będziemy się rozwodzić w osobnym poście, który podlinkujemy tutaj, gdy tylko zostanie opublikowany). Przykładowy linuxpl, sprawdzony i polecany przez nas, jak i inne serwery kupuje się w bardzo prosty sposób. Po dokonaniu zakupu zazwyczaj otrzymujemy dane do FTP (mogą być takie same, jak do konta samego w sobie), jak również do panelu administracyjnego tego serwerra.

3. Przypisanie domeny do serwera

Aby domena pomyślnie kierowała na nasz serwer, musimy zrobić dwie rzeczy: dokonać delegacji serwerów DNS, a następnie dodać ją do panelu administracyjnego serwera, który przed chwilą zakupiliśmy. Podążajmy za naszym przykładem: na samym początku dowiadujemy się, jakie serwery DNS posiada linuxpl.com. Szukając na ich oficjalnej stronie okazuje się, że są to:

 

1. dns.linuxpl.com (78.46.73.197)
2. ns.linuxpl.com (78.46.228.97)

 

Analogicznych wartości szukamy u innych hostingodawców. Znając te dwie wartości, udajemy się do panelu administracyjnego naszej domeny, a następnie szukajmy opcji pozwalającej zmienić delegację DNS. W przypadku naszego przykładowego OVH, po wejściu w konkretną zakupioną domenę musimy przejść do zakładki Serwery DNS, a następnie wybrać opcję „Zmień serwery DNS”, by potem podać dwie wspomniane wartości.

Delegacja przestawiona? OK! Teraz dodajmy domenę do naszego konta hostingowego. Wchodzimy do panelu DirectAdmin serwera linuxpl (bądź też innego panelu administracyjnego u innego hostingodawcy), gdzie odnajdujemy opcję dodania domeny. Na serwerze FTP powinien pojawić się folder z tą domeną, a ta powinna już kierować na nasz serwer, dokładnie do tego folderu (ewentualnie do jego podfolderu public_html – taka opcja jest w przypadku linuxpl).

Pamiętajmy, że zanim domena zacznie prowadzić na serwer i ustawienia się „przyjmą”, może minąć nawet kilka godzin.

4. Wgrywanie plików i tworzenie bazy danych

Kolejnym krokiem na naszej drodze ku pierwszej stronie będzie wgranie plików WordPressa (pobieramy je z oficjalnej jego strony) na serwer FTP. Wrzucamy je do folderu z naszą domeną (wcześniej musimy oczywiście zainstalować klienta FTP – zapraszam do posta z niezbędnymi programami każdego webmastera po porady w tej kwestii).

Gdy pliki będą się znajdowały na naszym serwerze, musimy utworzyć bazę danych, na której będzie znajdowała się strona. Robimy to z poziomu panelu zarządzania serwerem. Logujemy się na przykładowym linuxpl.com, a następnie przechodzimy do panelu DirectAdmin. Wybieramy dodaną przez nas wcześniej domenę, a następnie wchodzimy do menu Bazy danych MySQL. Wybieramy opcję „Stwórz nową bazę danych”, a następnie wybieramy nazwę bazy danych, nazwę jej użytkownika oraz hasło. Wszystkie te elementy będą nam niezbędne do zainstalowania WordPressa, a zatem zapisujemy je sobie z boku.

5. Instalujemy WordPressa

Gdy już pliki WordPressa znajdują się na serwerze, a baza danych czeka na wypełnienie, wchodzimy na naszą stronę korzystając z domeny, którą kupiliśmy. Automatycznie powinien pojawić się panel instalacyjny, który sam przeprowadzi nas przez cały proces zakładania naszej strony.

Gratulacje! WordPress na ustawieniach domyślnych został zainstalowany, a my możemy się zalogować do panelu administracyjnego, by wprowadzać w nim pierwsze modyfikacje!

1 polubienie